Menu

Súťažný návrh rozvoja areálu Slovenskej akadémie vied v Bratislave, 3. miesto

Vízia areálu Slovenské akademie vied

Year 2023 Project number 320




Stratégia

Naším cieľom je navrhnúť dlhodobý a udržateľný plán budúceho rozvoja. Plán musí byť flexibilný. Nikto presne nevie, čo budúcnosť prinesie. Rovnako ako staré predpovede budúcnosti sú dnes skôr humorné, tak aj dnešné nie sú viac ako odhad. Dobrý plán musí fungovať počas ekonomickej konjunktúry aj krízy.

Plán musí byť jednoduchý a ľahko zrozumiteľný. Len tak zabránime rôznym interpretáciám, účelovému výkladu a ohýbaniu pravidiel. Jednoduchá forma tvarovania dokáže dobre prepojiť objekty rôzneho obdobia vzniku a architektonické charaktery. Trendy a móda prichádzajú a odchádzajú, jednoduchosť zostáva.

Plán musí byť schopný postupného napĺňania. Celá vízia je veľmi dlhodobá a bude vyžadovať veľa vysvetľovania, projekčnej prípravy a finančných zdrojov. Areál musí byť schopný fungovať rovnako dobre aj len čiastočne realizovaný a nemal by pôsobiť nedorobene.

Krajina a priestor

Areál SAV leží v úžľabí medzi Devínskou Kobylou a Kamzíkom. Dva vrcholy definujú v rámci geomorfológie riešené miesto – severozápadnú vstupnú bránu do Bratislavy. Územie ako celok zapadá do priestorov Karpatského hrebeňa, každá plocha má svoje opodstatnenie a symboliku v tomto cennom segmente kultúrnej krajiny.

Verejný priestor s prírodným charakterom

Pôvod označenia akadémie pre vedeckú inštitúciu pochádza z gréckeho miesta pomenovaného Akadēmeia (Ἀκαδήμεια) alebo Akademov háj. Bol to olivový sad neďaleko starovekých Atén, v ktorom Platón diskutoval so svojimi žiakmi. V jadre navrhované vízie je voľný prírodný priestor rozmeru 1 000 × 40 m, novodobá analógia antickej Akadēmeia. Nazývame ho Kilometer vedy.

Navrhnutá urbanistická koncepcia je úzko prepojená s geomorfológiou terénu. Vzniknutá prierva Kilometra vedy je symbolom sedla medzi susednými vrcholmi, obhospodarovaným miestom v rozľahlých lesoch. Navrhnutá voľná plocha je odkazom na lúky, rastre stromov reflektujú sady, skupiny a porasty lesy a háje, solitéry zas malebné duby na karpatských lúkach. Topoľové stromoradia vymedzujúce voľný Kilometer s vodným tokom sú odkazom na históriu osídľovania krajiny a jej komponovania, ale tiež nás smerujú k Dunaju a jeho lužným lesom rozkladajúcim se v tesnej blízkosti pod svahmi Karpát.

Verejný priestor s mestským charakterom

Areál je spojený s okolitým mestom systémom ulíc a dláždených priestranstiev. Hlavná je Dúbravská cesta, z ktorej by sa mal stať plnohodnotný mestský bulvár. Na ňu nadväzuje séria kolmých ulíc vstupujúcich do areálu. V priestore súčasného vstupu a vjazdu navrhujeme vytvoriť centrálnu piazzettu s pešou zónou. Tá nadväzuje na budovy centrálneho klastra a ďalšie dôležité cesty. Celý areál navrhujeme ako celoročne otvorený, bez oplotenia. Stane sa plnohodnotnou súčasťou mesta.

Navrhnuté parkové úpravy

Návrh vychádza z jestvujúcej vegetácie, ktorú čistí od zahradníckych zásahov poplatných dobe realizácie. Zásadným prvkom je kvalitný strom. Kompozíciu staviame na jestvujúcich kvalitných jedincoch, skupinách a porastoch. Súčasné kríkové poschodie bude zachované iba tam, kde je sortimentálne a kompozične vhodné. Pre koncepciu je dôležité aj uvoľnenie priehľadov na okolitú krajinu.

Navrhnuté skladby drevín

Stromy na námestí – platany Platanus acerifolia
Stromy pre parkovacie plochy – duby Quercus robur
Stromy pre rastre – čerešne Prunus avium
Stromy pre stromoradia – topole Populus nigra ‚Italica‘

Adaptácia na zmeny klímy

Všetky spevnené plochy sú doplnené vegetáciou – stromoradím, rastrom na parkovisku atď., aby nedochádzalo k prehrievaniu týchto miest. Stromy sú vyberané z kategórie veľkých, aby mali čo najväčší účinok. Voľné plochy sú navrhnuté ako lúky – trávovo-bylinné spoločenstvá, ktoré budú schopné odolávať tropickým teplotám a nedostatku zrážok v letných mesiacoch.

Biodiverzita

Trávovo-bylinné spoločenstvá voľných plôch sú ideálne pre hmyz a bezstavovce. Potok je doplnený vlhkomilnými a pobrežnými formáciami vegetácie, predpokladáme osídlenie obojživelníkmi. Viacetážové porasty sú vhodné pre vtáky a malé cicavce.

Infraštruktúra

Doprava v meste a potreby technickej infraštruktúry sa budú v priebehu napĺňania tejto stratégie intenzívne vyvíjať. Dnešná závislosť od individuálnej automobilovej dopravy je neudržateľná. Snažíme sa vytvoriť flexibilný systém, ktorý umožní a podporí jej udržateľné alternatívy.

Automobilová doprava

Individuálna automobilová doprava je v areáli redukovaná a starostlivo riadená. Okružná cesta areálom umožní napojiť jednotlivé klastre. Tým sa uvoľní dnešný priestor hlavného vjazdu pre novú centrálnu piazzetu. Parkovacie kapacity sú súčasťou každého klastra. V prvých fázach budú na povrchu. S postupujúcou výstavbou by ich malo nahradiť parkovanie v podzemných poschodiach objektov alebo v parkovacích domoch.

Pešie cesty a verejná doprava

Chôdza je najprirodzenejší spôsob pohybu. Čo najväčšou priepustnosťou areálu a malebnými cestami chceme návštevníkov a zamestnancov areálu k chôdzi motivovať. Krátka prechádzka v parku môže pomôcť unavenej mysli nájsť novú perspektívu. Pešie trasy nadväzujú na súčasné uzly verejnej hromadnej dopravy.

Cyklodoprava a alternatívna mobilita

Hlavnou cestou cyklodopravy je dedikovaná cyklotrasa na Dúbravskej ceste, ktorá nadväzuje na novú cyklostrasu areálom BSK a ďalej Mlynskou dolinou k Dunaju. Na tú nadväzuje kolmá trasa spájajúca železničnú stanicu s novým severným vstupom do zoo. Cyklodoprave sú prispôsobené všetky vnútorné cesty v areáli. Predpokladáme, že samotní zamestnanci budú využívať bicykle na dopravu v rámci areálu veľmi často a chceme ich k tomu tiež motivovať. To je však už doprava lokálna.

Technická infraštruktúra

Navrhovaná koncepcia verejných priestorov a zástavby nadväzuje na súčasnú koncepciu vedenia inžinierskych sietí. Počítame s využitím a rozšírením súčasného technického koridoru, ktorý vedie navrhovaným chrbticovým verejným priestorom Kilometer.

Hospodárenie so zrážkovými vodami

Všetka voda zo spevnených plôch je odvádzaná do trávnikov a prieľahov. Voda zo striech je zvedená do retenčných nádrží prepojených centrálnym potokom. Ten je navrhnutý tak, aby aj kamenné koryto bez vody v období sucha tvorilo hodnotný krajinný prvok. V hlbších miestach jeho meandrov ostanú nevysychajúce tône. Celá kaskáda by mala byť prepadom v najnižšej nádrži napojená na tok Vydrice.

Zástavba a klastre

Našou úlohou nie je navrhovať samotné domy. Cieľom je vytvoriť stratégiu a pravidlá rozvoja. Zástavbu navrhujeme organizovať do klastrov. Smerom do Dúbravskej cesty sa klastre správajú podobne ako mestské bloky. Smerom do vnútra areálu sú viac uvoľnené.

Organizácia klastrov

Jednotlivé klastre sú dedikované jednotlivým vedeckým odborom a ich oddeleniam podľa členenia organizácie SAV.

1. Oddelenie vied o neživej prírode

Vedy o zemi a vesmíre
Matematicko-fyzikálne vedy a informatika
Technické vedy

2. Oddelenie vied o živej prírode a chemických vedách

Lekárske vedy
Biologické a chemické vedy
Poľnohospodárske a veterinárne vedy

3. Oddelenie vied o spoločnosti a kultúre

Vedy o dejinách
Vedy o človeku a spoločnosti
Vedy o kultúre a umení

Centrálny klaster

Navrhujeme konverziu a dostavbu budovy súčasného Ústavu stavebníctva a architektúry a Ústavu hydrogeológie na Centrálny objekt areálu SAV. Centrálny objekt združuje spoločné funkcie a je hlavným miestom kontaktu s verejnosťou.

Súčasťou objektu sú najmä:
→ nové spoločenské a reprezentačné centrum
→ návštevnícke centrum, priestory pre expozície
→ ústredná knižnica SAV
→ kníhkupectvo SAV
→ ústredný archív SAV
→ úrad a predsedníctvo SAV
→ prednáškové auly a kongresové priestory
→ spoločné laboratóriá
→ gastroprevádzky – kantína, kaviareň
→ prenajímateľné obchodné jednotky
→ služby, toalety, bankomat

Fázovanie

Každý plán je len taký dobrý, ako sa ho darí napĺňať. Možnosť postupného napĺňania je nutná podmienka.

1. Fáza

→ dostavba východnej časti dopravného okruhu a otvorenie jeho napojenia
→ uzatvorenie dnešného hlavného vjazdu a výstavba centrálnej piazzetty
→ vyčistenie priestoru Kilometra vedy, terénne a parkové úpravy, nová výsadba
→ výstavba nových objektov ústavov spoločenských vied 1. skupina podľa zadania
→ klaster 1 a 2
→ demolácia len najnutnejších objektov

2. Fáza

→ dostavba objektov ústavov spoločenských vied 2. skupina podľa zadania – klastre 1 a 2
→ výstavba objektov krátkodobého ubytovania a materskej školy – klaster 2
→ výstavba časti centrálneho objektu SAV – klaster 3
→ výstavba priestorov pre presunutý Ústav stavebníctva a architektúry – klaster 6
→ výstavba objektov pavilónu prírodných vied – klastre 5 + 7
→ realizácia cestného spojenia Dúbravskej a Lamačskej cesty v lokalite Mokrohájskej
→ realizácia cyklotrasy a napojenie trasy do Mlynskej doliny cez areál BSK

3. Fáza

→ dostavba objektov ústavov spoločenských vied 3. skupina podľa zadania – klastre 1 a 2
→ dostavba domu riaditeľstva SAV – klaster 3
→ realizácia nového uličného profilu na celej trase Dúbravskej cesty

4. Fáza

→ potenciál pre ďalšiu výstavbu a rast SAV