Villa in Costa Rica

House for rent on a hillside over the Pacific Ocean, Playa Hermosa – Puntarenas, Costa Rica.
Interior design: Formafatal | Photography: BoysPlayNice

Místo

Costa Rica je tropický ráj ve střední Americe. Místní krajina a příroda je rozmanitá a divoká. Oblast Uvita leží v jižní části tichomořského pobřeží mimo hlavní turistický ruch.
Pozemek domu je v prudkém svahu s výhledem na oceán a okolní hustě zarostlé svahy. Výhled na zapadající slunce nad hladinou Pacifiku je jeden z hlavních motivů prostoru domu.

Hmota a prostor

Hmota domu je betonový kvádr se čtvercovým půdorysem vsazeným do svahu. Dům je svou přísnou geometrií záměrně postaven do kontrastu s bujnou vegetací okolo. Na dům navazuje bazén, jehož hmota směřuje k horizontu. Hlavní osou domu je vstupní foyer s navazujícím obytným prostorem, kuchyní a terasou s bazénem. Cesta od vstupu k bazénu je cestou k horizontu mořské hladiny. Soukromé prostory, ložnice jsou orientovány do boků dispozice. Ložnice nabízejí pohledy do okolních zelených svahů. Po celém obvodu domu obíhá zastřešená terasa. Každá místnost tak má svoji terasu, ze které lze nerušeně pozorovat okolí i v období dešťů.

Konstrukce

Vertikální a horizontální konstrukce domu jsou z pohledového železobetonu. Materiálem a konstrukcí se snažíme navázat na tradice středo- a jihoamerického brutalismu. Příznivé klimatické podmínky nevyžadují složité tepelné izolace, železobetonové konstrukce tak mohou být výrazně subtilnější než v českých podmínkách.contact