Menu

Obnova horské chaty ze 60. let od architekta Hubáčka

Rekonstrukce chaty Ještědka

Year 2022 Project number 296Ještedka je horská chata ze 60. let v sedle mezi Ještědem a Černým vrchem.

Historie chaty

Historie výstavby chaty Ještědky je neoddělitelně spojena s vysílačem a hotelem na Ještědu. Původní historická chata na vrcholu vyhořela v roce 1963. V zápětí byla vyhlášena architektonická soutěž na nový vysílač a hotel s restaurací. Zvítězil radikální návrh Karla Hubáčka. Náročná stavba byla zahájena v roce 1966. Na začátku výstavby byla podle návrhu architekta Hubáčka vybudována také brutalistní chata v sedle, která sloužila k ubytování dělníků. Hotel s restaurací na vrcholu byl otevřen v roce 1973. Z chaty pro dělníky se stala horská chata Ještědka.

Hmota

Dominantou je původní hmota Hubáčkovy chaty s pětiúhelníkovým půdorysem a převýšenou sedlovou střechou. Nové funkce a jejich zázemí jsou v nové nízké hmotě na úrovni prvního podzemního podlaží, která je částečně zapuštěná do terénu. Nové prvky a konstrukce jsou formálně neutrální. Nekonkurují původnímu charakteru s výraznými kamennými stěnami s úzkými okny.

Historická hmota skrývá hlavní sál restaurace s výčepem. Sál je otevřený přes dvě podlaží do krovu. Pod ním je v prvním podzemním podlaží zázemí provozu. V nové části na úrovni 1. pp je výčep a toalety pro sezónní posezení na terasách před chatou. Střecha nové části slouží zároveň jako venkovní terasa obsluhované vnitřní restaurace.

Prostor

V prvním podzemní podlaží historické části jsou umístěny sklady kuchyně, chladicí box, pivní hospodářství a sklad piva. Zázemí je s kuchyní spojeno novým schodištěm. Tím umožníme plynulou cestu zásobování, která se vyhne křížení s hosty. V nové části je zázemí zaměstnanců. Je zde také výčep a toalety pro sezónní provoz na terasách před chatou. Výčep je zapuštěný, je ho tak možné při nepříznivém počasí jednoduše uzavřít. Terasy mezi chatou a parkovištěm navazují na svah terénu. Vytváří kaskádu opěrných stěn, které jsou upravené pro sezónní sezení. Celková kapacita teras před chatou je 100 míst.

V prvním nadzemním podlaží je obsluhovaná restaurace s kuchyní. Součástí obsluhované části je také jihozápadní terasa na střeše nové části. Dominantní prostor restaurace je velký sál s výčepem a krbem otevřený přes dvě podlaží do krovu. Kapacita restaurace je 50 míst uvnitř a 50 míst na terase. Hlavní vstup do restaurace je ze severovýchodního průčelí od cesty na Ještěd.

V druhém nadzemním podlaží navrhujeme sportovní ubytovnu. Je přístupná po novém odděleném schodišti z chodby hlavního vstupu. Prostor pro spaní je v oddělených nuceně větraných boxech ve dvou úrovních nad sebou. Na podlaží je také hygienické zázemí pro ubytované a prostor pro uložení sportovního vybavení v zamykatelných skříňkách. Celková ubytovací kapacita je 13 osob.

Provoz

Restaurační provoz je rozdělený na celoroční – obsluhovaný a sezónní – samoobslužný. Restaurace s terasou v úrovní 1. np je celoroční, obsluhovaná s plným sortimentem jídel z kuchyně. Výčep v úrovní 1. pp a posezení na terasách před chatou jsou samoobslužné. Budou otevřené pouze za příznivého počasí. Venkovní provoz bude mít omezený sortiment jídla z venkovního grilu. Každý z provozů má svůj nezávislý výčep a toalety pro hosty.