Menu

Nová identita sportovního a zábavního areálu na svazích kopce Javorník u Liberce

Obří sud Javorník

Year 2021 Project number 253Obří sud to místo, kde si užije obří zábavu celá rodina v zimě i v létě. Na děti čekají zážitky v zemi obrů a rodiče si užijí obří pohostinnost. Všichni zažijí obří dobrodružství.

Obří sud, obří zábava pro celou rodinu.

Obří sud je název sportovního a zábavního areálu na vrcholu a svazích kopce Javorník. Ten je součástí Ještědsko-kozákovského hřbetu nedaleko města Liberec.

Název areálu je odvozen od restaurace na vrcholu postavené v roce 1899 ve tvaru velkého sudu. Díky tomu byla pojmenována Riesenfass, česky Obří sud. Pro název značky v angličtině používáme spojení Oversize cask, v polštině Ogromna beczka. Záměrně hledáme cizojazyčná pojmenování začínající samohláskou „o“, grafické zpracování tohoto znaku je základem vizuálního stylu značky. V němčině je daný historický název Riesenfass, v grafickém zpracování pro německý jazyk si pomáháme citoslovcem údivu „oh“ – „Oh, Riesenfass“.

Historie Obřího sudu

V roce 1898 se ve Vídni konala Jubilejní výstava k oslavě 50 let vlády Františka Josefa I. Na výstavě byl i sud obřích rozměrů, který sloužil jako vinárna. Návštěvníkem výstavy byl i Wilhelm Huebel, hostinský z Dlouhých Mostů u Liberce. Vinárna v sudu se mu natolik zalíbila, že po skončení výstavy sud zakoupil. Rozebraný sud byl po železnici převezen z Vídně do Liberce.

Na počátku roku 1899 bylo započato s výstavbou restaurace na vrcholu Javorníku, jejíž součástí se stal i obří sud. Později byla dostavěna ještě rozhledna. V roce 1974 původní restaurace s obřím sudem kompletně shořela. Objekt byl obnoven až v roce 2011. K němu byl dále dostavěn sportovní areál včetně sjezdovky s lanovou dráhou a bobová dráha. Dnes nese jméno Obří sud celý areál.

Koncepty ilustrující možnosti aplikování identity na reálné materiály.