Obří sud je vyhlášená výletní restaurace na vyhlídce nad obcí Lázně Libverda na severní straně Jizerských hor.
Cílem tohoto projektu je obnovit historicky cennou stavbu a vytvořit prostor pro kvalitní gastronomii.
Krajina
Lázně Libverda je obec na severu České republiky, v Libereckém kraji. Leží na severní straně Jizerských hor, v údolí Libverdského potoka.
Název lázní pochází z německého „auf dem lieben Werde“ s významem „na milém ostrově“. Z toho se postupem vyvinul německý název Liebwerda, počeštěně Libverda. Místní léčivý pramen se proslavil již v 15. století. Samotné lázně začaly vznikat ve druhé polovině 18. století. Centrum obce dnes tvoří historická lázeňská promenáda.
Obří sud se nachází v jižním svahu nad lázněmi v nadmořské výšce 482 m n. m., nedaleko silnice III/29015 spojující Libverdu s Přebytkem. Místo nabízí krásné výhledy na panoráma Jizerských hor.
K restauraci vede od jihu historická pěšina, která navazuje na schodiště začínající na kolonádě vzdálené cca 500 m. Lokalita je oblíbená cyklisty. V blízkosti Obřího sudu je jedno z nástupních míst Singltreku pod Smrkem.
Historie libverdského sudu
Za výstavbou Obřího sudu v Libverdě stál Stefan Hausmann z nedaleké obce Přebytek. Inspiroval se úspěšnou restaurací v obřím sudu na nedalekém kopci Javorník u Liberce.
Hausmann si nechal libverdský sud navrhnout od frýdlantského architekta Antona Luxe. Ten navrhl sál v sudu o objemu 10 000 hektolitrů a vedlejší křídlo s kuchyní a zázemím. Stavba započala v roce 1930 a byla dokončena za necelých 5 měsíců.
Slavnostní otevření výletní restaurace proběhlo 1. února 1931 v rámci masopustních oslav. V sále se v následujících letech pořádaly pravidelné taneční zábavy.
Původní stav
Areál je v havarijním stavu. Je to výsledek zanedbané údržby a chaotických stavebních úprav. Objekt byl několikrát dostavěn. Nejvýraznější byl zásah v roce 1969, kdy byla odtěžena část terénu za restaurací a zvětšena vedlejší hmota kuchyně a hostince.
Později byly před průčelí dostavěny opěrné stěny a montovaný objekt prodejny. Začátkem 90. let pak byly dále doplněny další přístavby. Výsledkem je nekoncepční slepenec, ve kterém se ztrácí původní charakter domu.
Hmoty
Navrhovaný areál tvoří historická část Obřího sudu s bočním křídlem obnovená v objemu, jak byla ve 30. letech postavena. Pozdější přístavby a nástavby jsou odstraněny. Předprostor před historickou částí s vyhlídkovou terasou na přirozeném terénu bez opěrných stěn slouží jako sezonní zahrádka s posezením.
K historické části je připojena nová nízká hmota kuchyně, restaurace a zázemí. Tento objekt je zapuštěný do terénu a má intenzivní zelenou střechu, která přirozeně navazuje na přilehlý terén. Je tak obnovena původní kompozice terénu ze 30. let 20. století.
Fasáda nové části je prosklená a obložená vnějšími dřevěnými lamelami. Lamely dovolí výhled z interiéru do krajiny, zároveň však prosklené plochy zakryjí a potlačí při pohledu zvenku.
Prostor a provoz
V prvním nadzemním podlaží na úrovni podlahy historické části je vnitřní obsluhovaná restaurace s kuchyní. Sál v sudu a novou část restaurace propojuje foyer s výčepem v původním bočním křídle s historickým hlavním vstupem. Kuchyně je zásobována ze dvora za sudem. Součástí podlaží je také zázemí kuchyně, šatny personálu, toalety pro zákazníky a technické zázemí.
Restaurační provoz je rozdělen na celoroční obsluhovaný a sezonní samoobslužný. Restaurace se sálem v Obřím sudu v prvním nadzemním podlaží je celoroční, obsluhovaná s plným sortimentem jídel z kuchyně.
Posezení na terase před sudem je neobsluhované. Je otevřeno pouze za příznivého počasí. Oba provozy mají společný výčep ve fasádě restaurace. Výdej výsuvným oknem je pro hosty terasy, směrem do restaurace je výdej pro obsluhu.