Menu

Novostavba rodinného domu na okraji Křivoklátska

Dům v Chrustenicích

Year 2017 Project number 146Místo

Chrustenice jsou malá obec v údolí říčky Kačák, 15 km západně od Prahy. Údolím Kačáku končí jednotvárná západní pražská plošina a začíná romantická krajina Křivoklátska s původní zachovalou přírodou. Pozemek je v severovýchodním svahu nad obcí Chrustenice. Dům je na východní hraně pozemku. Zahrada propojená s obytným prostorem je tak otevřená odpolednímu západnímu slunci.

Dům

Dům má prostorový plán různě vysokých místností v několika výškových úrovních, které které navazují na přilehlý terén. Vstup do domu z ulice na východě je do zvýšeného podzemního podlaží. Na stejném podlaží je také garáž. Hlavní obytný prostor je o půl podlaží výše na úrovni přilehlé západní zahrady, ve sníženém prvním nadzemním podlaží. Pracovna a zázemí jsou o další půl podlaží výše, ve zvýšeném prvním podlaží. Soukromé ložnice se zázemím jsou v druhém podlaží. Sauna a wellness je pod obytným prostorem ve sníženém podzemním podlaží. Prostorové členění vytváří různé světlé výšky prostorů podle jejich charakteru. Obytný prostor tak má stropy více než o metr výše než pracovna a jiné vedlejší prostory. Celý prostor domu spojuje vstupní foyer se schodištěm, které je otevřené na celou výšku domu s pohledem do krovu.

Konstrukce

Konstrukce domu je zděná s monolitickými železobetonovými stropy. Druhé nadzemní podlaží je otevřené do dřevěného krovu pultové střechy. Fasáda je provětrávaná s obkladem z modřínového dřeva.

Fotografie: Kamil Saliba