Menu

Návrh rodinného domu s použitím tradiční dřevěné konstrukce

Dům tesaře v Jistebníku

Year 2021 Project number 279
Místo

Pozemek domu leží v západní části obce v mírném východním svahu nad Lužním potokem, přítokem Odry. Dům je umístěn na severní hranici pozemku u příjezdové cesty na obecní komunikaci. Jižní zahrada tak zůstává volná.

Hmota

Dům je složený ze dvou podélných hmot se sedlovou střechou, velkého a malého domu, spojených nízkou hmotou vstupu a zádveří s plochou střechou. Koncept dvou podélných hmot orientovaných štítem do ulice se odkazuje na tradiční venkovskou zástavbu lánové parcelace.

Velký a malý dům mají rozdílnou náplň. Velký dům slouží společnému životu a rodičům. Jeho součástí je dominantní obytný prostor s kuchyní, hlavní koupelna a ložnice rodičů s šatnou. Malý dům je určený dětem. Dvě dětské ložnice mají společnou koupelnu a komoru. Každá z dětských ložnic má svůj nezávislý vstup na zahradu se soukromou teráskou. Podkroví nad koupelnou a komorou je přístupný z dětských pokojů a může sloužit jako patro pro spaní.

Obytný prostor domu a zádveří jsou orientovány na jižní terasu s výhledem do volné částí zahrady. Terasa bude během teplého počasí centrem života v domě. Obytný prostor velkého domu je převýšený s otevřeným pohledem do krovu. Podkroví nad ložnicí a zázemím slouží jako pracovna a případný hostinský pokoj.

Konstrukce

Stavebník je vlastní profesí tesař. Konstrukce záměrně navazuje na tradiční dřevěné konstrukce a způsoby spojování. Tesařské konstrukce domu výrazně ovlivňují jeho prostorové členění a jeho celkový charakter. Nosné dřevěné prvky jsou z velké části přiznané a vytváří dominantní vizuální prvek interiéru. Krovy jsou vazbové.

Velký dům s dvěma vaznicemi a kleštinami. Malý dům s jednou vrcholovou vaznicí a hambalky. Osová vzdálenost krokví je jeden metr, plné vazby s vazným trámem jsou po čtyřech metrech. Svislou konstrukci tvoří dřevěné sloupy v obvodovém plášti, které nesou vazné trámy.