Menu

Návrh rodinného domu na okraji Berouna

Dům na samotě Na Vinici

Year 2022 Project number 298Místo

Samota Na Vinici byla dříve hospodářskou usedlostí ve volné krajině. Jak se však Beroun postupně rozrůstal, samota se stala součástí města. Leží na jeho severní hranici. Dále na sever jsou již jen Křivoklátské lesy. Místo tak nabízí dokonalou kombinaci dostupného města a klidu v přírodním prostředí. Pozemek leží v jihovýchodním svahu. Kvůli obtížně přístupnému terénu zůstal dosud nezastavěný. Součástí parcely je také soukromý les v prudkém srázu na východě. Tato část nabízí jedinečnou kulisu vzrostlých stromů a divočiny.

Hmota domu

Dům je umístěný v západní části pozemku. Pozice domu nabízí výhledy do všech stran – na jihovýchod do údolí, na severovýchod a severozápad do zalesněné stráně a na jihozápad do polí. Dům tvoří kvádr se čtvercovým půdorysem a pultovou střechou. Prostory domu jsou umístěny ve třech podlažích nad sebou. Zastavěná plocha domu je tak redukována na minimum a většina pozemku zůstává nezastavěna s přírodním charakterem. Prostá pravoúhlá hmota vytváří záměrný kontrast s divokou přírodou okolo. Vstup do domu je v prvním podzemním podlaží s obytným prostorem a terasou. V prvním nadzemním podlaží jsou pokoje dětí a ve druhém prostory rodičů.

Prostor domu

Na vstupním podlaží, prvním podzemním, je hlavní obytný prostor s kuchyní. Na ten navazuje obytná terasa s výhledem do údolí. Dále je zde vstupní hala s šatnou, samostatnou toaletou a prostor pro technické zázemí domu. V prvním nadzemním podlaží jsou tři dětské pokoje se zázemím. Každý z pokojů je orientován oknem do jiné fasády a nabízí tak jedinečný výhled. Poslední podlaží, druhé nadzemní, je určeno rodičům. Součástí je ložnice se šatnou, koupelna a pracovna. Prostor podlaží je otevřený do krovu, s výhledem orientovaným na severovýchod na vzrostlé stromy ve svahu soukromého lesa.