Chalupy v Dolní Rokytnici

Návrh obnovy a dostavby horských chalup v Rokytnici nad Jizerou.

Areál chalup tvoří tři objekty – velká chalupa (čp. 125), malá chalupa (čp. 123) a obnovený dřevník. Chalupy se nacházejí v nadmořské výšce 540 m, v severozápadním svahu.

Období výstavby historických objektů pouze odhadujeme. Všechny tři jsou však již zakreslené v mapě stabilního katastru z roku 1842. Po druhé světové válce se z chalup staly podnikové chaty. Stavební úpravy pro podnikovou rekreaci byly nekoncepční a necitlivé k původním konstrukcím. Stavby zároveň nebyly dostatečně a kvalitně udržované. Jejich stav postupně upadal.

Cílem tohoto projektu je objekty oživit a vytvořit moderní rekreační areál. Snažíme se historicky cenné konstrukce citlivě obnovit. Zároveň je chceme doplnit formou respektující tradiční horský charakter.

Nekvalitní dostavby a nepůvodní prvky na severovýchodě nahradíme novou roubenou konstrukcí s obytnými prostory. Nová část navazuje na detaily a konstrukční principy historického roubení. Snažíme se tak tradičním postupem vytvořit prostor pro moderní náplň. Dostavba nabízí výhledy z pokojů na severozápad do údolí.contact