Menu

Návrh obnovy horských chalup

Chalupy v Dolní Rokytnici

Year 2022 Project number 274
Krajina

Rokytnice nad Jizerou je město v západních Krkonoších. Nachází se v Libereckém kraji, v okrese Semily. Město leží v protáhlém údolí Huťského potoka. Řešený areál chalup se nachází v jihozápadní části obce nazývané Dolní Rokytnice. Severozápadní svah, kde leží chalupy, je v mapách označován jako Zimní strana.

Areál

Areál chalup tvoří dva objekty – velká chalupa (čp. 125) a malá chalupa (čp. 123). Chalupy se nacházejí v nadmořské výšce 540 m, v severozápadním svahu. Součástí pozemků areálu je i louka s dětským vlekem a převýšením cca 45 m.

Historie areálu

Dobu výstavby objektů neznáme. Všechny tři objekty jsou však již zakreslené v mapě stabilního katastru z roku 1842. Po druhé světové válce se z chalup staly podnikové chaty. Stavební úpravy pro podnikovou rekreaci byly nekoncepční a necitlivé k původním konstrukcím. Stavby zároveň nebyly dostatečně a kvalitně udržované. Jejich stav postupně upadal.

Budoucnost areálu

Cílem tohoto projektu je objekty oživit a vytvořit moderní rekreační areál. Snažíme se historicky cenné konstrukce citlivě obnovit. Zároveň je chceme doplnit formou respektující tradiční horský charakter.