ZEVO je zkratka zařízení pro energetické využití odpadu. Toto zařízení dokáže využít zbytkový komunální odpad, který nelze recyklovat ani jinak smysluplně zpracovat. ZEVO z něj řízeným spalováním vyrábí tepelnou a elektrickou energii. Zabrání tak jeho skládkování.
Místo
Areál ZEVO se nachází v jižní části města Žďár nad Sázavou. Tato lokalita je tradičním centrem průmyslu. ZEVO navazuje na průmyslové areály v okolí jako jsou strojírenský podnik Žďas a průmyslové zóny Brněnská a Jamská.
Výstavba ZEVO je součástí přeměny žďárských průmyslových zón z těžkého průmyslu na čisté, hi-tech provozy.
Pozemek
Plánovaný areál ZEVO je v těsném sousedství nové části silničního okruhu kolem města, mezi křižovatkami s Brněnskou a Jihlavskou. Z této komunikace také nový objekt ZEVO mnoho návštěvníků Žďáru uvidí.
Pozemek má výměru 1,1 ha. Mírně se svažuje směrem na západ. Výškový rozdíl mezi západní a východní hranicí je cca 6 m.
AreáL ZEVO
Vjezd do areálu je ze západu. Vznikne prodloužením stávající obslužné komunikace z Jihlavské. Samotný objekt ZEVO je umístěn podél jihozápadní hranice pozemku, v dostatečné odstupové vzdálenosti od nového silničního obchvatu, spojky Brněnská – Jihlavská. Severovýchodní a severozápadní část parcely tvoří zpevněné manipulační plochy pro transport odpadu a surovin.
Hmota
Objekt ZEVO je navržen jako kompaktní, prostá hmota. Jde o účelový průmyslový objekt. Jeho smyslem není přitahovat přehnanou pozornost. Racionální modulové prostorové řešení dále umožní flexibilní obnovu vybavení ve shodě s budoucími požadavky a novými technologiemi.
Prostor
Do ZEVO je přivážen komunální odpad, který lze obtížně jinak využít. Ten je přeměněn na teplo pro dálkové vytápění a elektrickou energii. Dále jsou separovány druhotné suroviny pro další využití – železné i neželezné kovy. Nespalitelné inertní zbytky – škvára a popílek jsou použity jako stavební materiály.
Vnitřní prostor domu je rozdělen na tři základní části podle provozů.
První část je věnována svozu, separaci a skladování sběrného komunálního odpadu. Technologie separace a úpravy odpadu se může během plánování a provozu výrazně měnit. Celý prostor je navržený jako velká hala s jeřábovou dráhou drapáku.
Dále je část kotle, výměníků tepla, generátoru elektrické energie a nakládání s pevnými nespalitelnými zbytky.
A nakonec je část technologie úpravy a čištění spalin. Technologii tvoří několik úrovní filtrů a reaktorů přeměňujících složité organické sloučeniny na jednoduché anorganické.
Provozní vstupy do objektu pro transport odpadu a surovin jsou ze severozápadu a severovýchodu. Jejich manipulační plochy jsou vůči přilehlému terénu výškově zapuštěny. Tyto části provozu budou tak pohledům z komunikace a okolí skryté.
Ke komunikaci jsou orientované kompaktní jihozápadní a jihovýchodní fasády s prosklením. Prosklení umožní projíždějícím vidět čistou část vnitřní atraktivní technologie.
Výška objektu ZEVO je dána požadavky technologie na vnitřní světlé výšky. Zejména samotného kotle a reaktoru čistění spalin. Vnímání výšky objektu se snažíme redukovat vhodným umístěním do terénu. Hmota domu je tak vůči okolnímu terénu a přilehlé komunikaci zapuštěná.
Podlaha prvního nadzemního podlaží domu (0,000 m) je na výškové úrovni nejnižší západní části stávajícího terénu, 594,5 m nad mořem. Na této úrovni je také vjezd na pozemek.
Konstrukce a materiály
Nosnou konstrukci objektu tvoří modulový montovaný železobetonový skelet. Tento systém nejlépe kombinuje požadavky na přiměřené investiční náklady, rychlost výstavby a požární bezpečnost.
Obvodový plášť je z prefabrikovaných železobetonových fasádních panelů s vloženou tepelnou izolací. Jako povrchová úprava panelů je ponechán pohledový beton.
Prosklené části fasády jsou z jednoduchého strukturálního zasklení s vnějším pevným stíněním. Technologie ZEVO nemá požadavky na tepelnou izolaci prostoru vůči úniku tepla. Nutné je však zabránit přehřívání v letních měsících. Pevné horizontální lamely zabrání průniku slunečního záření z jihu, zároveň však nebudou rušit pohled dovnitř z úrovně přilehlé komunikace.